bezchmurnie
23°
23°
piątek
Reklama
burts, CC BY-SA 3.0
Gmina Opatów przekaże Poczcie Polskiej numery PESEL mieszkańców!
24 kwietnia 2020 r. | 09:33
3

Wójt Bogdan Sośniak, jako jedyny włodarz w okolicy, podjął decyzję o przekazaniu danych osobowych mieszkańców na wniosek Poczty Polskiej w związku z organizacją wyborów na Prezydenta RP.

Dwa dni temu na adres urzędu zostało przesłane anonimowe pismo z adresu Poczty Polskiej, w której nadawca zwrócił się do wszystkich gmin w Polsce, w tym do gminy Opatów, o przekazanie danych osobowych - spisu wyborców w każdej gminie. Chodzi m.in. o numery PESEL, adres zamieszkania, imiona i nazwiska. Dane te miałyby być przesłane w otwartych, niezabezpieczonych plikach na adres mailowy podany przez nadawcę.

Praktycznie wszystkie gminy w okolicy zapowiedziały, że nie prześlą danych swoich mieszkańców. Nad wysyłką zastanawia się jeszcze Wójt Gminy Przystajń, ale nie podjął ostatecznej decyzji. Co innego Wójt Gminy Opatów, który poinformował mnie, że dane przekaże po uzupełnieniu przez nadawcę braków formalnych wniosku.

Z apelem o niewysyłanie danych zwrócili się przedstawiciele praktycznie wszystkich stowarzyszeń zajmujących się podobną tematyką (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Sieć Obywatelska WatchDog). Wszyscy apelują, że przesłanie takich danych na wniosek, bez odpowiednich przepisów, to złamanie prawa, za co grożą surowe konsekwencje cywilne i karne. Włodarz, który jest administratorem danych osobowych, naraża się na pozwy od mieszkańców.

To nie przeszkodziło Bogdanowi Sośniakowi w podjęciu tej bardzo kontrowersyjnej decyzji.

Poniżej pisma w tej sprawie.

PAWEŁ GĄSIORSKI3 odpowiedzi na “Gmina Opatów przekaże Poczcie Polskiej numery PESEL mieszkańców!”

 1. Janusz Nowakowski pisze:

  Jeżeli Pan Wójt udostępni moje dane poczcie to może spodziewać się z mojej strony i mojej żony pozwu. Nie pozwolę by ktoś grał moimi danymi w tej całej farsie.

  25
  2
 2. GG pisze:

  W ŻYCIU NIE DAM IM SWOJEGO PESLA!!!!!!

  12
 3. Adam pisze:

  Mam nadzieje, ze posypia sie pozwy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *